Skały plutoniczne

Skały plutoniczne są skałami powstałymi w wyniku schłodzenia magmy, co ma miejsce tylko na szczególnie dużych głębokościach i w dużych masach magmowych. Występuje to tylko na szczególnie dużych głębokościach i w dużych masach magmowych. Czy wiesz, że takie skały możemy znaleźć również na Merkurym lub Marsie? Dziś chcemy powiedzieć ci wszystko, co powinieneś wiedzieć o skałach plutonicznych.

Co to są skały plutoniczne?

Jak już wspomnieliśmy, skały plutoniczne są jedną z klasyfikacji, w której skały dzieli się na podstawie ich pochodzenia. Jest to formacja, która powstaje dzięki dużym masom magmy na dużej głębokości, a jej krystalizacja trwa kilka milionów lat i przy bardzo specyficznych cechach środowiska. Potrzebują one bardzo wysokiego ciśnienia, niewielkiej przestrzeni i jak najmniejszego kontaktu z atmosferą, ponieważ powstają w komorze magmowej. Ten rodzaj skał może jednak pojawić się na powierzchni w wyniku deformacji tektonicznych lub erozyjnych, zazwyczaj w dość dużych rozciągłościach. Ponadto, są one jednym z najbardziej obfitych typów skał na naszej planecie, ponieważ występują praktycznie w całym płaszczu Ziemi, wraz z dużą częścią skorupy ziemskiej. Skały plutoniczne możemy uważać za źródło lub podstawę pozostałych skał, czyli są to skały pierwotne.

Skał te mogą występować w trzech rodzajach:

Batolit: są to najbardziej rozległe złoża, których powierzchnia przekracza 100 km2. W tym typie plutonów możemy znaleźć granity i dioryt, a występuje on zazwyczaj na terenach górskich.
Lacolith: w tym przypadku, jego kształt jest dość ciekawy, przypominający grzyb. Są one zazwyczaj średniej wielkości i powstają zazwyczaj w wyniku wypychania skał przez magmę.

Główne cechy skał plutonicznych

Jeśli skupimy się na cechach charakterystycznych skał plutonicznych, znajdziemy chropowate tekstury i dużą różnorodność w ich składzie. W ten sposób można by podsumować charakterystykę skał plutonicznych w następujący sposób:

Generalnie skały plutoniczne są dość zwarte i bez otworów, w przeciwieństwie do iglastych skał wulkanicznych (ze względu na to, że te powstają na zewnątrz). Dlatego możemy zaobserwować, że minerały tworzą się bardzo blisko siebie, tworząc skały bez otworów.
Jeśli skupimy się na ich fakturze, to są to szczególnie chropowate skały.
Są to skały holokrystaliczne. Co to oznacza? Że ich krystalizacja jest bardzo powolna, więc są to skały z dużymi kryształami, widocznymi gołym okiem.
Tego typu skały możemy znaleźć nie tylko na Ziemi. Są one również częścią masy Merkurego, Wenus i Marsa; i znajdują się w jądrze Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna.