Jaka jest wielkość wszechświata?

Zastanówcie się nad tym przez chwilę; dotarcie do Księżyca zajmuje nam około trzech dni, do najbliższej nam planety, czyli Marsa, 15 miesięcy do Wenus, sześć lat do Jowisza, siedem do Saturna, 8,5 roku do Urana, 9,5 roku do Plutona – najbliższej planety karłowatej i dwanaście lat do Neptuna, najdalszej planety.

Słońce znajduje się w odległości 0,00001581 lat świetlnych i w najlepszym wypadku moglibyśmy do niego dotrzeć w 25 dni. Jak duży jest Wszechświat? Ma około 93 miliardów lat świetlnych. Ile to jest? Cóż, pomyślmy o Słońcu ponownie.

Słońce jest oddalone od nas o jedną jednostkę astronomiczną (AU). Jedna jednostka astronomiczna to 149 598 000 km, a w najlepszym wypadku moglibyśmy dotrzeć do niego w 25 dni. Wszechświat ma 93 miliardy lat świetlnych, a jeden, zaledwie jeden rok świetlny odpowiada 63 000 jednostkom astronomicznym.

W związku z tym jeden rok świetlny jest odpowiednikiem 9 trylionów kilometrów, a nasz Wszechświat ma 93 miliardy lat świetlnych średnicy. Tak duży jest nasz Wszechświat, a to nawet nie jest jego koniec. Te 93 miliardy lat to tylko obserwowalny Wszechświat, czyli ten, który możemy obecnie zobaczyć. Cały Wszechświat może być dużo większy niż obserwowalny Wszechświat.

Dlaczego Wszechświat jest tak duży?

Wszechświat jest tak duży, ponieważ stale się rozszerza, i to z prędkością, która nawet przekracza prędkość światła. Sama przestrzeń faktycznie rośnie, a dzieje się to od około 14 miliardów lat.

W tym czasie, z prędkością większą niż prędkość światła, Wszechświat stopniowo się powiększał i rozszerza się nawet do dziś. Właściwie nie ma odpowiedzi na pytanie, dlaczego Wszechświat jest tak duży. Istnieje również teoria wieloświata, której szczegóły poznasz w załączonym linku.

Pomyśl, jak duży jesteś w porównaniu z mrówką lub atomem. Wszystko ma związek z naszą percepcją, a nawet w naszym obecnym nowoczesnym wieku, nasza percepcja Wszechświata jest bardzo ograniczona.

Pomyśl o tym w ten sposób, możemy postrzegać Wszechświat jako duży teraz, ale w dalekiej przyszłości, kto wie, jak przyszłe pokolenia będą go postrzegać. Nasi przodkowie nie mieli samochodów ani samolotów i przemierzali świat w ciągu wielu miesięcy, a nawet lat. Dla nich podróż z punktu a do b wydawała się niesamowicie trudna, a oni sami mogli myśleć, dlaczego Ziemia jest taka duża?

W dzisiejszych czasach świat nie wydaje się już taki duży. Do punktu b z punktu a można dotrzeć w kilka minut, godzin, a w najgorszym wypadku dni. W grę wchodzi tu tylko nasza percepcja.

W przyszłości, kto wie, może rzeczywiście moglibyśmy wynaleźć coś, co mogłoby podróżować z prędkością światła. Być może moglibyśmy nawet wynaleźć teleportację, albo moglibyśmy użyć tuneli czasoprzestrzennych.