Najlepsze miejsca do obserwacji nocnego nieba

Nie ma po prostu nic lepszego na ziemi niż wpatrywanie się w nocne, pełne gwiazd niebo, doceniając ogrom tego, co znajduje się powyżej. Niektórzy podróżnicy planują całe wakacje wokół możliwości obserwacji ławic gwiazd, konstelacji i Drogi Mlecznej, z dala od świateł i zgiełku miejskiego życia. Czytaj dalej, aby odkryć najlepsze miejsca na świecie na gwiezdne obserwacje.

Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania

Wyspy Kanaryjskie są znane na całym świecie z czystego i bezchmurnego nieba, które jest najbardziej odpowiednie do obserwowania gwiazd. Najlepsze wyspy do obserwowania gwiazd to La Palma i Teneryfa. La Palma jest rezerwatem biosfery UNESCO. Z kolei Teneryfa to luksusowy ośrodek wypoczynkowy do obserwacji gwiazd.

Inne miejsca do obserwacji gwiazd na Wyspach Kanaryjskich to latarnia morska Faro de la Orchilla na El Hierro, Las Nieves na La Gomera i Morro Velosa na Fuerteventura. Na Wyspach Kanaryjskich znajduje się największy na świecie teleskop o nazwie Gran Telescopio de Canarias. Teleskop jest wysoki jak 12-piętrowy blok i ma błyszczący srebrny kolor.

Pustynia Atacama, Chile

Pustynia Atacama oferuje najlepszy widok na półkuli południowej. Szczyci się zerowym zanieczyszczeniem światłem, oferując odwiedzającym czysty widok na niebo. Czyste niebo jest również wynikiem niskich opadów na pustyni – pustynia Atacama otrzymuje tylko jeden milimetr deszczu rocznie!

Obserwatorium Paranal posiada jeden z największych teleskopów na świecie. Oprócz obserwatorium Paranal, na pustyni Atacama znajduje się mnóstwo obserwatoriów. Astronomowie odwiedzający Pustynię Atacama mogą obserwować narodziny planet i gwiazd oraz odległe galaktyki.

Pustynia Namib, Namibia

Pustynia Namib jest idealnie płaska, dzięki czemu astronomowie mają 360-stopniowy widok na niebo. Położona z dala od jakiejkolwiek populacji ludzkiej pustynia nie ma zanieczyszczenia światłem. W związku z tym, niebo na Pustyni Namib należy do najciemniejszych na Ziemi i dlatego jest najlepsze do nocnych obserwacji gwiazd. Można obserwować Drogę Mleczną rozciągającą się na całym niebie, podczas gdy Obłoki Megallanic wypełniają niebo wspaniałym światłem.

Dolina Śmierci, Kalifornia, Stany Zjednoczone

Jest to idealne miejsce do oglądania zaćmienia Księżyca, śledzenia deszczu meteorów i obserwacji rozległej Drogi Mlecznej. Fotografowie mogą również wykonać swoje najlepsze zdjęcia astronomiczne w Dolinie Śmierci. W rzeczywistości Dolina Śmierci stała się głównym celem turystycznym dla turystyki astronomicznej. Wydarzenia takie jak coroczne Death Valley Winter Star Party przyciągają wielu naukowców i turystów.

Jeśli nie masz szansy, żeby wybrać się w żadne z opisanych miejsc, ciekawą alternatywą jest planetarium w Toruniu. Więcej informacji w linku.