Więcej astronautów mężczyzn niż kobiet
Powód, dla którego zawód astronauty jest mniej popularny wśród kobiet jest mniej oczywisty niż nam się wydaje. Dzieje się tak dlatego, że próg narażenia kobiet na promieniowanie kosmiczne jest niższy niż mężczyzn, więc jest to problem zdrowotny. Według ekspertów NASA, długotrwała ekspozycja na promieniowanie kosmiczne, czy to na powierzchni niektórych planet, czy w przestrzeni kosmicznej, zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju chorób takich jak rak.
Warunki fizyczne potrzebne do lotu w kosmos
Z fizycznego punktu widzenia, do podróży kosmicznych nie są wymagane żadne nadzwyczajne warunki fizyczne. Astronauta musi być zdrowy i udowodnić, że może wytrzymać siły grawitacyjne działające na serce.
Ognioodporne kombinezony
Wykonany z odpornych na wysokie temperatury materiałów syntetycznych, kombinezon tego typu nie pali się i nie topi w kontakcie z płomieniami. Kombinezony używane podczas gaszenia pożarów i katastrof lotniczych, mogą wytrzymać temperaturę do 260°C! Oczywiście, te używane przez astronautów muszą być również w stanie chronić w ekstremalnych warunkach temperaturowych: od intensywnego zimna w przestrzeni kosmicznej (-270°C) i ciepła ponownego wejścia w atmosferę ziemską (1,260°C). Dla zainteresowanych: Z czego składa się ekwipunek astronauty.
Pierwszy człowiek, który odbył podróż kosmiczną
Bohaterem pierwszej wizyty w kosmosie był rosyjski kosmonauta Jurij Gagarin, podróżujący 12 kwietnia 1961 r. na pokładzie statku kosmicznego Wostok 1. Gagarin odbył podróż dookoła naszej planety z prędkością 27 400 km/h, trwającą 108 minut. Jego słowa opisujące to doświadczenie ujawniły jego wielkie zdumienie: „Ziemia jest niebieska! Z kosmicznej wysokości planeta jest dobrze widoczna, a góry, wybrzeża i wyspy są wyraźnie rozróżnialne” – podkreślił później w swoim oficjalnym raporcie z lotu.
Jak astronauci oddają mocz?
Na krótkoterminowe wyprawy używają specjalnych pieluch. Na dłuższe podróże statki kosmiczne wyposażone są w specjalne toalety, które działają w warunkach zerowej grawitacji. Nie pochłaniają one odpadów wraz z wodą, lecz działają jak potężne odkurzacze, które wymiatają wszystko, co unosi się w atmosferze statku kosmicznego.
Jak astronauci się kąpią?
Jak wszyscy wiemy, prawie cała woda, którą astronauci spożywają w kosmosie, jest sprowadzana z Ziemi, więc muszą oni bardzo uważnie racjonować ten cenny surowiec. Więc zamiast brać prysznic, myją się wilgotną ściereczką.