Znalezienie meteorytu jest jak wygrana na loterii

Josua Hutagalung spokojnie pracował na zewnątrz, kiedy ważący 2,1 kg kamień przebił się przez dach jego domu i roztrzaskał część jego salonu. Po zbadaniu tego, co się stało, natrafił na unikalny meteoryt – taki, który uczynił go milionerem. Meteoryt był węglanową skałą chondrytową, rodzajem materiału, który według szacunków powstał 4,5 miliarda lat temu i który sprawia, że skała jest niezwykle cenna: Szczęśliwiec sprzedał ją za ponad milion funtów.

Znalezienie meteorytu jest jak wygrana na loterii.

„Dźwięk był tak głośny, że część domu się trzęsła. Kiedy go znalazłem, skała była jeszcze gorąca” – powiedział 33-letni mężczyzna, który pracował przed swoim domem w mieście Kolang na Sumatrze, w Indonezji. Ten rzadki meteoryt został sprzedany amerykańskiemu ekspertowi Jaredowi Collinsowi, który następnie sprzedał go amerykańskiemu kolekcjonerowi. Obecnie jest on przechowywany w Centrum Badań Meteorytów na Uniwersytecie Stanowym Arizony i chociaż znalazca nie chce podać kwoty, jaką uzyskał za meteoryt, szacuje się, że gram materiału z którego się składa, kosztuje 3000 złotych.

Szef indonezyjskiej Agencji Kosmicznej i Aeronautyki wyjaśnił jak rzadko zdarza się, aby meteoryt spadł w dzielnicy mieszkalnej. Większość meteorytów spada w miejscach oddalonych od osiedli miejskich, takich jak oceany, lasy czy pustynie.

One thought on “Znalezienie meteorytu jest jak wygrana na loterii

Dodaj komentarz