Jak duży jest wszechświat?

Wszechświat składa się z pustych rozległych rejonów, czyli przestrzeni
, a także wielu miliardów gwiazd i galaktyk. Wszystkie galaktyki są ze sobą połączone, dzięki czemu Wszechświat wygląda jak olbrzymia pajęcza sieć. Do Wszechświata należą wszystkie planety, Ziemia, Słońce i Księżyc.
Badacze uważają, że Wszechświat powstawał ok. 15 mld lat temu. Według teorii,, Wielkiego Wybuchu ”, cała materia Wszechświata ściśnięta była w małą, ognistą kulę która stopniowo powiększała się i ochładzała. Wewnątrz kuli, ciśnienie sprawiło, że materia zaczęła rozszerzać się w bardzo szybkim tępie, dając początek Wszechświatowi.

Skały plutoniczne

Aż do początków XX w. uważano, że Wszechświat składa się tylko z jednej galaktyki – Drogi Mlecznej. Później, astronomowie odkryli, że to, co uważano za mgławice, w rzeczywistości było galaktykami.
Szacuje się, że Wszechświat składa się z ok. 100 mld galaktyk. Liczba ta, jednak ciągle wzrasta, bo tworzą się wciąż nowe galaktyki.
Wszechświat może rozrastać się w nieskończoność.
Może też zmniejszyć się z powrotem do swego pierworodnego kształtu albo zacząć się kurczyć, aż cała materia zmieści się w małym punkciku.